GUMU ROZHOVOR s Michalem Horáčkem, 19-ti letým sympaťákem z Hodonína

GUMU ROZHOVOR s Michalem Horáčkem, 19-ti letým sympaťákem z Hodonína

Je to rok zpátky, co jsme se s Michalem potkali na festivalu Sporťáček v Brně, který se konal ve sportovním areálu Komec. Náš stánek Gumu se skákací gumou byl kousek od skate parku, kde právě Michal trénoval s kámoši triky na freestyle koloběžce. Občas kluci sedli na kraj rampy a koukali na to, jak skáčeme přes gumu. Až jim to nedalo a zastavili se u nás a zkusili skákací gumu Garter. Bylo to super, zasmáli jsme se a skvěle se bavili.

Ahoj Michale, jak se máš? Freestyle koloběžka nebo i freestyle scootering? Jak přesně pojmenovat sport, který děláš? Můžeš nás trošku seznámit s tímto sportem?

Celosvětový název je freestyle scootering. Je to jeden z nejmladších freestylových sportů, který vznikl před 17 lety v Americe, kdy značka Micro začala vyrábět první freestyle koloběžky. Zakladatel značky Micro byl freestylový příznivec a jednou ho napadlo, vzít svou starou dětskou koloběžku do skateparku a tam na ní začal zkoušet dělat triky, co se dělají na freestyle BMX. Později se freestyle koloběžky dostaly i do Austrálie a Evropy. Zásluhou Jakuba Volfa vznikl asi před 10 lety první Evropský obchod právě v Praze a v Česku vzniklo obří zázemí pro tento sport.

Jak dlouho jezdíš a kdo tě přivedl k tomuto sportu?

Jezdím 9 let a to znamená, že na koloběžku jsem se poprvé postavil v 10 letech, když jsem svou první koloběžku dostal na narozeniny. Přivedl mě k tomu jeden z dnešních youtuberů Peťan Games, který ještě předtím, než začal tvořit tvorbu na youtube, tak jezdil na freestyle BMX a pak později na freestyle koloběžce. Chodil trénovat do Hodonínského skateparku, kam jsem já chodil už od 5 let a zkoušel jsem tam různé freestylové sporty. Když jsem tam Peťana poprvé viděl s koloběžkou, tak se mi to hrozně zalíbilo a máma mi na 10 narozeniny koupila koloběžku.

Kolikrát týdně trénuješ? Jak vypadá tvůj běžný den?

Nemám žádného trenéra, a tak trénuji podle toho, jak mi to dovolí čas a tělo, ale většinou je to asi 5x týdně. Můj běžný den je takový, že ráno si chvilku zacvičím a jelikož ještě studuji, tak vyrazím do školy. Po škole si jdu většinou zatrénovat na skatepark a k večeru se vracím domů, kde na mě čeká zasloužená sprcha.

Přeci jen jde o takové akrobatické kousky, nemáš občas strach?

Je pravda, že mockrát jde o těžké kousky, kdy jsem hlavou dolů, při kterých ani nevím, kam dopadnu. Při některých tricích se bojím hodně a u některých téměř vůbec. Záleží hodně na tom, jak velká je překážka, jak náročný trik a jestli jsem ten trik už někdy dělal. Proto se spoléhám na zkušenosti co mám, a když něco dělám, nebo se to učím, tak čerpám z toho, co už umím a čemu je to podobné.

Na tvým instagramu jsem si všimla, že jsi měl nějaké zranění, to je z koloběžky?

To zranění se mi na koloběžce stalo mou nešikovností. Zkoušel jsem trik, co jsem už uměl s tím, že  jsem tam přidal ještě půl otočky navíc. Koloběžka mi vylítla z rukou a ve chvíli. kdy sem já dopadal, tak se odrazila od povrchu překážky a trefila mě do pusy. Měl jsem rozražené rty a zlomenou chrupavku v nose. Jinak můj instagram je @horacekmichal, tak kdo by chtěl, tak se může podívat.

Pořádají se i soutěže? Jaké jsou tvé největší úspěchy? Nějaká nejbližší akce, kam bys nás rád pozval?

Soutěže se pořádají po celé České republice.  Můj největší úspěch je ten, že jsem v roce 2015 vyhrál mistrovství české republiky. Soutěží jsem vyhrál spoustu, ale  mezi takové ty vetší patří třeba Grit Academy v Praze, nebo Scooter jam V Olomouci. Nejbližší Akce bude King of ramps  12. listopadu v Brně na výstavišti na veletruhu Sportlife (Michal získal krásný 3. místo, gratulujeme).

Když bych chtěla začít jezdit na koloběžce, co bys mi doporučil? Jaké vybavení potřebuji? Kde a jak se můžu naučit nějaké základy?

Koloběžky se řadí do 3 kategorií. Pro začátečníky, středně pokročilé a profi. Pokud někdo začíná, tak bych mu doporučil koloběžku pro začátečníky, kde se cena pohybuje asi okolo 4 000 Kč, ale pokud už někdo jezdil před tím na BMX nebo skateboardu a má už nějaké ty základy v pohybu ve skateparku, tak bych se nebál pořídit mu i tu středně pokročilou koloběžku, kde se cena pohybuje asi okolo 6 000 Kč. Profi koloběžky, jak už z názvu vyplývá, jsou pro vysoce pokročilé jezdce a pro profíky. Cena Profi koloběžek se může vyšplhat až k 15 000 Kč. Jeden z obchodů, kde si tyto koloběžky a příslušenství můžete koupit, je Bastard Republik v Hodoníně. Základy se učí ve skateparcích s menšími překážkami, kde se dotyčný musí naučit ovládat svou koloběžku, se kterou se učí vyskočit, oddělat jednu ruku, nebo nohu, protočit řídítka a desku. Další triky už se od tohoto odvíjí a dají se odkoukat od jiných jezdců ve skateparku.

Venku začíná být zima, kde trénujete, když napadne sníh?

Chodíme trénovat s klukama do Veselí nad Moravou, kde je malá hala s několika překážkami. Je to jediná hala v našem okolí, která není daleko. Jinak někdy jezdíme i do některých hal do Čech, které nabízí velké překážky ve vytápěných halách. Ale o tom se nám na Moravě může jenom zdát

Máš holku? To bude zajímat určitě naše čtenářky? 🙂

Ano, slečnu mám, tak asi některé čtenářky zklamu. Pro ty lidi, co by se ale i přesto chtěli setkat, tak mě můžou zastihnout v Hodoníně, ve Veselí nad Moravou, v Brně a v Olomouci. Tyto města hodně navštěvuji a není problém se i nějak domluvit 🙂

_DSC9348 21430063_854340101399219_932692277097864209_n 21462538_854340684732494_5238327359863996389_n 18056657_778992975600599_8866664976430455387_n

Autor

Sociální sítě:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *