GUMU ROZHOVOR s Honzou Weberem

GUMU ROZHOVOR s Honzou Weberem

Ahoj jumpeři,

chtěli jsme jít ven a vzpomněli si na hackysack. Tak jsme zkoušeli na instagramu vyhledat nějaké triky a někoho, kdo by nám poradil, jak na to. Stačilo zadat několik hashtagů a Instagram hned věděl, kdo je ve footbagu jednička – @hanzaweber. Znáte Honzu Webera?
Seznamte se, Honza Weber, jeden z nejúspěšnějších footbag freestylerů na světě. Klobouk dolů, co má dneska Honza už všechno za sebou. Několikanásobný mistr světa, Evropy a ČR. Zúčastnil se a významně se umístil v několika talentových soutěží – Talentmánia a ČS hledá talent. Podíval se do mnoha zemí a seznámil se se spoustou zajímavých lidí. My jsme poprosili Honzu, aby nám svět hackysacku představil.

Ahoj Honzo, jak se máš?

Ahoj Káťo, skvěle děkuji za optání. Vše se daří, jsem zdravý, mám formu, jen kdyby bylo venku ještě počasí na trénink.

Footbag freestyle. Můžeš nás trošku seznámit s tímto sportem?

Určitě, je to sport, který je u nás v ČR spíše známý jako Hackysack, což byl i jeho původní název od roku 1972, kdy sport vzniknul. Zraněný Američan Mike Marshall potřeboval obnovit pohyblivost kolene po úrazu a zašil si do špičky ponožky fazole a s tímto podivným míčkem si začal kopat v parku, kde se k němu časem přidali první nadšenci. Později byl ale název Hackysack prodán jedné americké firmě a sport přejmenován právě na footbag. Každopádně se jedná o kopání do malého koženého míčku, který hráč, když dosáhne pokročilejší úrovně, také pomocí částí chodidla zastavuje, obtáčí a dělá i další neuvěřitelné triky pomocí celého těla. Ve footbagu se každý rok pořádá MČR, ME i MS, kde hlavní disciplína je dvou minutová sestava, kterou hráč předvádí do jím zvolené hudby a porota hodnotí technický a umělecký dojem, podobně jako v krasobruslení.

Dnes jsi úspěšný a slavný. Vzpomeneš si na svoje začátky?

S footbagem jsem se poprvé setkal, asi jako většina dětí, ve škole. Když mi bylo třináct, začali jsme si kopat v pár lidech o přestávkách. Tenkrát jsme měli ještě footbag háčkovaný a já jednou ve skateshopu koupil kožený. Nejprve se mi všichni smáli, ale když jsem za týden uměl s novým footbagem třikrát více triků, tak už se smát přestali. Později jsem si na internetu našel, kde trénují kluci, co se footbagu věnují už několik let a měl jsem to štěstí, že to bylo na Kampě, tedy asi pět minut od mé školy. Tam jsem odkoukal další a další triky a zabral se do sportu natolik, že jsem jím denně trávil klidně i šest hodin.

Kolikrát týdně trénuješ? Jak vypadá tvůj běžný den?

Teď již trénuji jen nějaké max. dvě hodiny denně, přeci jen se sportu věnuji téměř osmnáct let a je to spíše o aktuálním zdraví a fyzické kondici, než pilovat triky do bezvědomí jako na začátku. Snažím se to kombinovat navíc s posilovnou a dalšími doplňkovými aktivitami, přeci jen nejtěžší triky obsahují čtyři obtočení od doby co se míček odlepí od nohy a než na ni zase přistane, takže i když se to na první dojem může jevit až úsměvné, proč by někdo kvůli footbagu potřeboval chodit do posilovny, tak stačí zkouknout několik mých videí a myslím, že pochopí, že to tak jednoduché zas není. Dny mám jinak hodně různorodé, nejsem úplně ranní ptáče, tak vstávám když mohu většinou až po osmé hodině. Následně mě čeká nějaká administrativa v podobě emailů a dalších řešení, případně nějaké schůzky a potom už vystoupení, natáčení a nebo trénink. Většinou to nebývá obojí, abych měl na vystoupení nebo před kamerou hodně sil a předvedl to nejlepší. Samozřejmě spousta akcí je také v zahraničí, někdy člověk natáčí i celý den a pochopitelně jsou i dny, kdy nedělám nic, jdu si zahrát tenis, squash a nebo jsem s přítelkyní Péťou Chocovou (profesionální plavkyně a 2x mistryně Evropy) na plaveckých závodech. Stereotypem během dne tedy rozhodně netrpím. 

Jaké země jsi už navštívil díky footbag freestylu?

Bylo jich díky footbagu a i freestyle fotbalu, což je dalších z mých aktivit od roku 2009, už přes třicet, ale mezi ty nejzajímavější patří určitě Estonsko, Hong Kong a Japonsko. Návštěvu Japonska jsem z původně plánovaného víkendu prodloužil na dva týdny a hrozně rád na to vzpomínám, je to úplně jiná kultura, která nabízí neuvěřitelné zážitky a doufám, že budu mít ještě i další příležitosti se tam podívat! Samozřejmě zajímavá je i Amerika, zejména západní pobřeží, ale tam jsem byl již více než desetkrát, tak trochu v průběhu opakování ztratila na atraktivitě.

S kým slavným ses potkal? Vzpomeneš si třeba na nějakou historku?

Musím říct, že mám velké štěstí a potkal jsem většinu ze známých osobností, se kterými jsem se i toužil setkat. Například s legendou skateboardingu Tony Hawkem, pro kterého jsem vystupoval na jeho charitativní aukci. Dále se spoustou fotbalistů, se kterými jsem i točil různá videa. Na hřišti jsem si dal dovednostní challenge třeba s Pavlem Nedvědem a Petrem Čechem a teď se chystám za zajímavými jmény i do zahraničí, ale to ještě nemohu prozradit. Kdyby to někoho zajímalo, vše bývá k vidění v mé Top4Football TV na Youtube. Koho bych však moc chtěl potkat je pilot formule 1 Lewis Hamilton. Sleduju ho od jeho vstupu do formule, četl jeho knihu a je pro mě velkou inspirací. Bohužel footbag nemá k formuli úplně blízko, nicméně doufám, že třeba přes nějakou ze značek, se kterou spolupracuji a které jsou zároveň i jeho partnery by se to někdy v budoucnu mohlo podařit. Historek mám celou řadu, ale je to na dlouhé psaní, spíš bych rád řekl, že mnoho známých lidí, kteří mohou působit na venek namyšleně a nepříjemně, jsou naopak velmi skromní a pokorní, když je člověk pozná a pochopitelně i naopak. Je tedy dobré brát vše s rezervou.

Když bych chtěla začít s footbag freestylem, co bys mi doporučil? Jaké vybavení potřebuji? Kde a jak se můžu naučit nějaké základy?  

Na začátek stačí obyčejné plátěné tenisky a footbag, já ti samozřejmě musím doporučit některý z mojí edice pro začátečníky, které nalezneš i na mém webu honzaweber.com. Ideálně si pak najít trochu místa kolem sebe a začít s tréninkem. Úplným základem jsou kopy, kde je potřeba naučit se kopat do míčku několik minut aniž by spadnul, potom se může přejít na zastavování, obtáčení a další triky. Na ty už bych doporučil nějaké instruktážní video. Mám 2 svoje, sice už trochu starší, ale myslím, že pořád postačí! 

How 2 Footbag – Online Hackysack Tutorial | FU TV
Zde podrobnější popis: Jak na Footbag? Škola Hakisaku s Honzou Weberem | ČT:D

Nějaká nejbližší akce, kde tě můžeme vidět a kam bys nás rád pozval?

Hned příští neděli 12.11. se pokusím překonat 3 rekordy na akci zvané Impossibility Challenger – festival rekordů, která se bude konat v Kladenské sportovní hale, tak budu rád, když někdo přijde fandit a snad se pokusy podaří! 

Děkujeme za úžasný rozhovor, Honzo. Myslím, že spoustu z nás si nadchl pro footbag a určitě přibalíme hackysack do kapsy, až vyrazíme ven. Držíme moc pěsti, ať v neděli padne rekord a brzy třeba na viděnou na nějaké street akci.

HONZA_WEBER2  HONZAWEBER_1bez názvu

Autor

Sociální sítě:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *